עדשות מצלמה מומלצות

בטח שמעתם יותר מהזדמנות אחת שהסוד לצילום תמונות נהדרות הוא הצלם, לא המצלמה. זה בהחלט נכון, במידה מסוימת. אם אתה מספיק מוכשר (ובר מזל), אתה יכול לקחת את המצלמה הקומפקטית בת עשרות השנים שלך, לצלם כמה תמונות מרשימות, לשתף אותן באתר הצילום שלך ולהתפרנס ממכירת היצירה המדהימה שלך.

עם זאת, לעתים קרובות תצטרך להשקיע בציוד מקצועי כדי להמשיך ולשפר את כישוריך. עדשת הקיט שהגיעה עם המצלמה כשקניתם אותה אולי תספיק לזמן מה, אבל בסופו של דבר תתחילו לחלום על אתגרים גדולים יותר שדורשים סוגים שונים של עדשות מצלמה מומלצים. זוהי תוצאה טבעית שמגיעה עם מציאת הסגנון והתשוקה שלך, וכמיהה לכלים להביא את הרעיונות שלך לחיים.

בין אם אתם מחפשים להרחיב את ערכת הציוד שלכם או פשוט תוהה מהן העדשות מצלמה מומלצות עבור נישת הצילום הספציפית שלכם, הגעתם למקום הנכון. המדריך הפשוט הזה ילמד אותך את כל מה שאתה צריך לדעת על הסוגים השונים של עדשות מצלמה מומלצות ומתי להשתמש בהם.

עדשות סטנדרטיות

לעדשות סטנדרטיות יש אורך מוקד בטווח בינוני, בדרך כלל בין 35 מ"מ ל-85 מ"מ. עדשות אלו מציעות ייצוג מדויק למדי של מה שהעין האנושית רואה, הן מבחינת זווית הראייה והן מבחינת פרספקטיבה. כתוצאה מכך, תמונות נתפסות כטבעיות יותר מאלו שצולמו עם סוגים אחרים של עדשות מצלמה.

עבוד עם ההרכב שלך

המכונה גם "עדשות רגילות", נקודת המבט דמוית האדם שלהם חשובה במיוחד בפרויקטים דוקומנטריים כגון צילום רחוב, דיוקן ונסיעות. מעבר לז'אנרים הללו, עדשה זו נחשבת לעדשה סטנדרטית שכל צלם מקצועי חייב להיות בציוד שלו. מבין האפשרויות הרבות, עדשת ה-50 מ"מ פריים, המכונה "Nifty Fifty", היא בחירת הציוד המועדפת בקרב מקצוענים וחובבים כאחד.

עדשות טלפוטו

לעדשות טלפוטו יש אורכי מוקד ארוכים, המתחילים ב-85 מ"מ, ומאפשרות לצלם נושאים מרחוק הודות להגדלתן. הן כבדות וגדולות משמעותית מסוגים אחרים של עדשות, ולעתים קרובות יותר מצריכות שימוש באביזרים למצלמה כגון חצובות או מונופודים.

מכיוון שעומק השדה עומד ביחס הפוך לאורך המוקד, עדשות אלו מייצרות מטבעות עם מישורי מוקד צרים מאוד. זה הופך עדשות טלפוטו קצרות (85 מ"מ עד 135 מ"מ) לשימושיות במיוחד עבור צילום פורטרט, מכיוון שהרקע נראה מטושטש לחלוטין. בסוגי צילום אחרים, הם מציעים את היכולת לצלם צילומי תקריב ממרחק משמעותי. זה מה שהופך את העדשות הללו לפופולריות כל כך בקרב מגוון תחומים, כמו צילום ספורט וחיות בר.

עדשות זווית רחבה

עדשות זווית רחבה הן עדשות בעלות אורך מוקד קצר, בדרך כלל נע בין 14 ל-35 מ"מ. שדה הראייה הרחב יותר מאפשר לך ללכוד יותר מהסצנה בחשיפה אחת. בשל כך, עדשות זווית רחבה פופולריות במיוחד בצילום אדריכלות ונוף.

עוד אחד מהמאפיינים המרכזיים של עדשות מצלמות מסוג זה הוא יכולתן ליצור עומק שדה גדול. זה מאפשר לצלם לצלם צילומים שבהם רוב הסצנה חדה כתער. החיסרון, ככל שאורך המוקד קצר יותר, כך תראה יותר עיוות בתמונות שלך. אמנם אתה יכול להשתמש בתוכנה חינמית לעריכת תמונות כדי לתקן בעיה זו, אבל מומלץ להימנע מהצבת אלמנטים ליד המסגרת כדי למזער את הנזק.

עדשות עין דג

על פי אתר מומלצים, עדשות עין הדג הן עדשות זווית רחבה במיוחד עם אורך מוקד בין 4 מ"מ ל-14 מ"מ. הם משמשים לעתים קרובות בצילום מופשט, שכן המיפוי הייחודי שלהם נותן לתמונה מראה קמור המעוות קווים ישרים. אורכי המוקד הקצרים ביותר יכולים לגרום לתמונות מעגליות המספקות תצוגה של 180 מעלות.

מעמד חצובה לצילום

כפי שאולי ניחשתם, שמם נובע מהדמיון שלהם לעיני דגים. ניתן לראות באלמנט הקדמי של העדשה שהיא מתכופפת קדימה כדי להציע נוף פנורמי. בעוד שהייחודיות של עדשות מצלמה מסוג זה הופכת אותן ללא מתאימות לרוב הפרויקטים, הן כלי נפלא להחיות את רעיונות הצילום היצירתיים שלך.

עדשות מאקרו

לעדשות מאקרו יש מבנה פנימי ייחודי המאפשר להן ללכוד צילומי תקריב עם פירוט מדויק, חדות וניגודיות. מטרת עדשות מסוג זה היא להציג נושאים בגודל טבעי (1:1) או יותר. הם משמשים בעיקר לצילום תמונות טבע יפהפיות, אך הם גם פופולריים באופן משמעותי בתחומים כמו צילום מוצרים ואמנות.

אורך המוקד של עדשות מאקרו משתנה בדרך כלל בין 35 מ"מ ל-200 מ"מ. עם זאת, רבים מעדיפים אורכי טלפוטו שכן הרחק מהנושא מקל על הארת הסצנה. ללא קשר למרחק שהצלם נמצא מהנושא שלו, עדשות מאקרו אינן מתפקדות היטב במרחקים רחוקים. במילים אחרות, לא תוכל לקבל פוקוס חד במסגרת רחבה.

עדשות הטיה

ניתן להטות ולהזיז עדשות הטיה כדי לתפעל את נקודות ההיעלמות של הסצנה. זה מושג על ידי שינוי מיקום האופטיקה ביחס לחיישן המצלמה. הם משמשים כדי לשנות פרספקטיבות ולהפחית את עיוות העדשה, כמו גם להתמקד באופן סלקטיבי.

סוג זה של עדשות אינו נפוץ בשימוש על ידי הציבור הרגיל, אלא בקריירות צילום מיוחדות כגון צילום אדריכלות וצילום אמנות.

קרא גם את המדריך שלנו על צילום רחוב כאן.

סיווגים אחרים

עדשות פריים לעומת זום

לעדשות Prime יש אורך מוקד קבוע, בעוד שעדשות זום מספקות מגוון של אורכי מוקד שניתן לשנות בקלות. לשניהם יש את החוזקות והחולשות שלהם, וסביר להניח שבסופו של דבר תקבל את שני סוגי עדשות המצלמה בציוד שלך.

מכיוון שאין להן חלקים נעים פנימיים מלבד הסרעפת, עדשות פריים נוטות להיות זולות וקלות יותר, כמו גם בעלות איכות אופטית טובה יותר מאשר עדשות זום. החיסרון, לא תוכל להתקרב או להתרחק מהנושא בלי לזוז פיזית.

צילום דיוקן

עדשות זום הן הרבה יותר גמישות ומאפשרות לך לצלם מגוון רחב של נושאים מבלי שתצטרך להחליף ציוד. עם זאת, עדשת הזום נוטה להיות איטית יותר ולעתים רחוקות תואמת את השלמות באיכות של עדשות פריים.

עדשות מהירות לעומת איטיות

מהירות העדשה נקבעת לפי הצמצם שלה. עדשות מהירות מציעות צמצמים רחבים, כגון f/2.8 ומעלה, בעוד שעדשות איטיות תומכות בדרך כלל רק עד f/4. ככל שהצמצם רחב יותר, כך העדשה תפעל טוב יותר בתנאי תאורה חלשה, וככל שתצליח להשיג עומק שדה צר יותר.

מכיוון שצילום הוא רק אור, ומכאן השם, אתה תמיד צריך לשאוף להשתמש בעדשה מהירה יותר, במיוחד אם אתה רוצה להיות צלם מקצועי. החיסרון היחיד שלהם הוא תג התמחור, שכן כל עצירה נוספת יכולה בקלות להכפיל את מחיר העדשה.

קרא גם את המדריך שלנו על צילום יילוד כאן.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן